Wszyscy dobrze wiemy o tym, że sklep internetowy może zaoferować nam ubrania, sprzęt elektroniczny, RTV i AGD, biżuterię, zabawki, książki, kosmetyki, alkohole, lekarstwa i suplementy oraz oczywiście jedzenie i wiele innych produktów.

Ale czy sklep internetowy to miejsce, gdzie nie dość, że kupimy sobie wakacyjną wycieczkę, to jeszcze kupimy ją taniej niż w tradycyjnym biurze podróży?

Oczywiście wiele biur podróży działa obecnie również wirtualnie, możemy zakupić wakacje online, przeglądnąć dokładnie oferty oraz porównać je, podliczyć całkowity koszt wybranej wycieczki, dzięki specjalnym kalkulatorom znajdującym się na witrynie. Ponadto, na stronie biura znajdziemy galerię zdjęć z wybranego celu podróży oraz coraz częściej także komentarze wcześniejszych klientów lub forum użytkowników.

Prawda jest taka, że sklep internetowy biura podróży umożliwi nam zakup wycieczki za naprawdę niewielkie pieniądze. Związane jest to oczywiście z niewielkimi kosztami prowadzenia takiej internetowej działalności.

Biuro podróży w tradycyjnym rozumieniu potrzebuje lokalu, za który właściciele płacą miesięczny czynsz, często spory, potrzebuje podłączenia do internetu, telefonu (dodatkowy abonament), pod który ludzie będą dzwonić i zadawać pytania, potrzebuje personelu, który będzie zajmował się obsługa klientów i nie tylko. Wszystkie te opłaty obchodzimy, jako przedsiębiorcy, gdy prowadzimy sklep internetowy dedykowany dla biura podróży. Nie potrzebujemy lokalu na biuro, personelu, nie potrzebujemy dodatkowego podłączenia do sieci lub linii telefonicznej. Wszystkie sprawy możemy załatwiać w domu, to w domu będziemy mogli mieć bazę dla naszej działalności. Przede wszystkim jednak nie potrzebujemy personelu, a i ilość telefonów z pytaniami ze strony potencjalnych klientów zmniejszy się, ponieważ nasz sklep internetowy będzie bogaty w opisy, zdjęcia i oczywiście cenniki. Kontakt z klientami natomiast, utrzymywać możemy drogą mailową.

Ciągle często pojawiają się jednak wątpliwości ze strony ludzi czy kupowanie takich wycieczek online, nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Czy nie okaże się, że kupujemy tzw. kota w worku, a wakacje naszych marzeń okażą się koszmarem, wrócimy, a po internetowym biurze online zostanie już tylko nasze niemiłe wspomnienie.

Jak najbardziej przy kupowaniu online (zresztą nie tylko online) powinniśmy zachować ostrożność. Szczególnie gdy ceny są niezwykle niskie, a informacji o sprzedawcy w sieci brak. Tak naprawdę jednak kupowanie wycieczki poprzez sklep internetowy wiąże się z takim samym ryzykiem, jak kupowanie w tradycyjnym biurze. A oczywiście biura internetowe spełniają dokładnie takie same wymagania, jakie stawiane są przed biurami działającymi w sposób tradycyjny.

W sieci mamy jednak przewagę, ponieważ naprawdę łatwo znaleźć fora, blogi, które oceniają usługi sieciowych sprzedawców czy usługodawców i gdy tylko natrafimy na sporą liczbę negatywnych komentarzy, powinniśmy zastanowić się zanim wybierzemy się z takim biurem na „cudowne” wakacje do Hiszpanii.

Myślę jednak, że ostatecznie warto zapoznać się z sieciowymi ofertami, ponieważ sklep internetowy dedykowany dla biura podróży może zaproponować ciekawe promocje i zdecydowanie niższe ceny, niż biura prowadzące działalność w realu, które często zawyżają koszty proponowanych wycieczek.