Jesteś tutaj: FIRMY Firma Kamieniarska Jaki kamień na nagrobek?

Jaki kamień na nagrobek?

Utrata kogoś bliskiego to trudny czas, który wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Wśród nich jest wybór nagrobka, który będzie przywoływać wspomnienia o zmarłym przez lata. Pytanie, jaki kamień na pomnik jest najodpowiedniejszy, dotyczy wielu osób. Czy lepsze będą nagrobki granitowe czy te wykonane z marmuru? A może warto zdecydować się na inny gatunek kamienia?

Z jakich kamieni wykonuje się nagrobki?

Monumenty pamiątkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak naturalny kamień, konglomerat kwarcowy albo lastryko. Przed laty na polskich cmentarzach najbardziej popularne było lastriko, ale obecnie najczęściej wybieranym surowcem jest kamień naturalny, który lepiej spełnia wymagania pod względem piękna i trwałości. Gdy decydujesz się na nagrobek, najczęściej bierze się pod uwagę trzy rodzaje kamienia: granit, marmur i piaskowiec.

Jaki kamień jest najleszy na nagrobek?

Rozbieżność typów i odcieni, jakie prezentują grobowce z kamienia na rynku, może stanowić dla osoby, stojącej przed decyzją wyboru pomnika, wielkie wyzwanie. Kupując z kamienia nagrobek zazwyczaj oczekujemy, żeby był estetyczny, łatwy w utrzymaniu w czystości i co najważniejsze – żeby przetrwał przez lata. Cena pomnika jest również ważnym czynnikiem, który wpływa na ostateczną decyzję o wyborze materiału na nagrobek.

W Polsce do wytwarzania nagrobków najczęściej wykorzystuje się granit. Ten kamień, ze względu na swoje pochodzenie, jest bardziej wytrzymałym surowcem. Grobowce granitowe są szeroko popularne, ponieważ są odporne na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie boją się one także szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak mróz i kwaśne składniki w atmosferze. Dzięki temu są one w stanie przetrwać w doskonałym stanie na bardzo długi czas, zazwyczaj znacznie dłużej niż pamięć o zmarłych.

Decydując się na pomnik dobrze jest uprzednio ustalić, jaki rodzaj skały będzie wykorzystany. Choć często mówi się, że nagrobek z naturalnej materii jest w stanie przetrwać wiele lat, w rzeczywistości w naszym klimacie marmur - skała wapienna - nie jest wysoce wskazany, ponieważ działanie wody i mrozu może go zniszczyć. W związku z zmiennymi temperaturami i kwaśnymi opadami nawet staranne dbanie o pomnik z tego materiału po kilku latach może okazać się niewystarczające.

Zamiast granitu i marmuru, w naszym kraju do tworzenia pomników z kamienia naturalnego wykorzystuje się piaskowiec, który jest powszechnie używany w wielu miejscach. Chociaż z odpowiednią opieką może on wyglądać ładnie, to jednak nagrobki z piaskowca są mniej trwałe i mniej odporne na czynniki zewnętrzne niż te z granitu.

Jaki kolor nagrobka wybrać?

Jeśli już przeszliśmy do decyzji na daną odmianę kamienia, pozostaje wybór barwy. Przez wieki w kurhanach popularne stały się ciemne płyty. Jednakże obecnie klienci coraz częściej decydują się na kamień w odcieniu butelkowej zieleni, granatu lub różu. Najważniejszym aspektem jest tu życzenie zmarłego i upodobanie osoby zamawiającej. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. W zależności od miejsca, gdzie ma zostać postawiony pomnik, powinniśmy wybrać jasny lub ciemny granit. Ten pierwszy stworzy efekt kontrastu w zacienionym miejscu, zaś drugi będzie bardziej odporny na przebarwienia i nasiąkliwość.